Saç Ekimi hakkında Sıkça Sorulan Sorular | Kayseri Saç Ekimi skip to Main Content

İLETİŞİM BİLGİLERİ

saç ekimi whatsapp
saç ekimi foto-banner

BİZ SİZİ ARAYALIM

Terapi Hair Saç Ekim Merkezi Türkiye'nin Birçok Yerinde Hizmetinizde
Kayseri Saç EkimiSaç Ekimi

Saç ekimi hakkında gerek hekimlere gerekse de hastane ya da saç ekim merkezlerine bir sürü soru sorulmaktadır. Bilinmesi gereken sorulardan ve cevaplardan oluşan bilgileri sizin için sıraladık.

Cerrahi müdahaleden bir hafta öncesi birçok ilaç kullanımı kesilmelidir. Bunlardan bazıları; aspirin ile coraspirin, alkol ve E vitamini gibi kanı sulandırıcı tüm maddelerden uzak durmak gerekir. Sigarayı bırakmak en doğru olanıdır. Cerrahi müdahaleden önce ya iyi bir kahvaltı ya da yemek yemeniz gerekir.

Cerrahi müdahalenin süresi hem seçilen ve uygulanan tekniğe hem de saç kökünün alınacak bilgesi ve kök miktarına göre değişir. Tahmini olarak da 4 ila 8 saat arası süren bir cerrahi müdahale olur. Kısmi uyuşturma olduğu için de hasta özel istek ve ihtiyaçları olmakta ve ara verilmektedir. Müdahale esnasında hasta isterse televizyon izleyip bir şeyler okuyabilir.

Bölgesel anestezi yöntemi ile yapılır. Kişi yalnızca anestezi yapılır iken hafif bir acı duyar. O da iğnenin acısıdır. Sonrasında hiçbir ağrı hissetmez. Müdahale bitimi ağrı kısmen olabilir. Bu da hekimin vereceği ağrı kesiciler sayesinde pek hissedilmeyecek bir şeydir.

Saç ekim işlemi yapan bazı kliniklerde yapılmakta olduğu söyleniyor. Lazer, saç köklerinin yerleştirileceği bölgelerde kanal açmak için kullanılır. Lazerin bölge damarlar üstünde tahribata yol açtığı görülür.  Lazer ile saç ekimi pek de istene neticeler vermemektedir. Beklenmedik durumlar çıkabilmektedir.

Saç ekimi sonrası nadiren karşılaşılan bir durumdur. Kanalların açımı sırasında saçın hem gövde hem de köküne zarar verilebilmektedir. Saç dökülse dahi bir süre sonra yeniden çıkmakta ve uzamaktadır.

Saç ekildikten iki ila üç hafta içerisinde dökülebilmektedir. Hastadan hastaya değişen bir durumdur. Dökülen saçlar da üç ay sonunda yeniden çıkmaya başlar. Altı ay olduğunda eklenen saçların yüzde yetmiş beşi çıkar. Bir sene olduğunda artık saçların hepsi çıkmış ve uzamış olur. İlk çıktıklarında ya kıvırcık ya da güçsüz olabilir. Ancak zamanla kuvvetlenir.

Saçın ekilmesinde yaş değil saçın dökülmesi belirleyicidir. Özellikle dökülme şekli önemlidir. Sadece saç dökülmesinin tamamlanmasında yaş etkilidir. Erkeklerde saçın dökülmesi yaşamı boyu sürer. Genel itibarı ile kırklı yaşlardan sonra dökülme biter.

Saçların kök kısımları GREFT denilen doku parçası adı verilen parçalar olarak nakli yapılır. Canlı olan saç kökünün nakledilmesinde iki yöntem vardır. Bunlar; FUT (Foliküler Ünit Transpanlantation) ve FUE (Foliküler Ünit Extractation) yöntemleridir. İki teknik de aynı anda uygulanabilmektedir. Bir de DHI (Direct Hair Implant) saç ekimi tekniği de vardır.

Başka yöntemlerin olduğu uygulamalar da vardır. Bunlar saçın olmayışını gideren aparatlardır. Peruk gibi.

Bu ekimi yapılan yerin büyük olması, hasta saçının dökülmesinin oranı ve kök alınan yerin durumuna bağlı olarak birden fazla seans sürebilir.

Kesinlikle ehil ve diploma sahibi bir hekime yaptırılmalıdır. Bakanlık ruhsatı olan işinin ehli hasta hane ve klinikler tercih edilmelidir. Ortamın mikroplardan arınmış olması her türlü cihaz desteği sağlayan bir merkez olması gerekir. Gerekli tüm tetkiklerin yapılabildiği bir yer olmalıdır.

Saç ekim operasyonunda bir plastik cerrah ve ekim uzmanı olmak zorundadır.

Ekilen saçların sonradan dökülmeleri mümkün görülmemektedir. Zira kök alınan hücrelerin özelliği itibarı ile dökülme mümkün değildir.

İlk üç ayda dikkat edilmelidir. Üç ayın sonrasında dilenilen işlem yapılabilir.

Birçok klinik ve hasta hane bu konuda bir ücret talep etmiyorlar. Her türlü analiz işlemleri dahi ücrete tabi olmamaktadır.

Her şeyde olduğu gibi risk ve yan etki olasılığı ihtimal dâhilindedir. Bunlar minik ve basit şeylerdir. Ufak tefek çizikler, küçük kabuklanmalar, kaşıntı, minik yara izleri ve deride renk değişikliği gibi durumlar görülebilmektedir.

Bazı hastaların içinde bulundukları hastalıkların sebebi ile nakil yapılması risklidir. Tansiyon ve şeker hastalığı bulunanlar ile kalp ve karaciğer rahatsızlıkları olanlara saç ekimi kontrollü şekilde yapılır.

Saç ektirmekte kullanılan üç yöntem vardır. DHİ, FUT ve FUE yöntemleri sıklıkla kullanılır. Ekim işlemi, kulak ve ense kısmında bulunan sağlıklı saçların ya da kılların alınması ile yapılır. Kısmi bölge anestezi yöntemi uygulanır.

Ekime dair işlem o gün biter. Ertesi günlerde pansuman yapılır. Üç gün boyunca saç yıkanmaz. Üçüncü gün de ilk saç yıkanması ekim merkezinde yapılır.

Operasyondan sonra üç hafta içerisinde saçlar dökülebilir. Ancak dökülen saçlar üç ay sonra çıkmaya başlar. Altı ay içerisinde ekilen saç miktarının yarısından fazlası çıkmış olur.

Ekilecek saçların ekim yerlerinin büyük olması, hasta saçının dökülmesinin oranı ve kök alınan yerin durumuna bağlı olarak birden fazla seans sürebilir.

Ehil olan hekimin yapacağı bir operasyonda kesinlikle her şeyi ile saç doğal olur. Belirli süre sonrası uzayan saçlar diğerleri ile ayırt edilemeyecek kadar doğal olur.

Ekilmek için alınan yerlerdeki kılların özelliği olarak ekilen saçların sonradan dökülmeleri mümkün görülmemektedir. Zira alınan kök hücrelerin özelliği itibarı ile dökülme mümkün değildir.

Her insan reşit olduğu 18 yaşından itibaren bu yöntemi tatbik ettirebilir.

Yapılan ilk ekim operasyonundan sonra mesaiye dönülebilir. Sadece ilk üç gün hem pansuman hem de ilk yıkama için bir saatliğine ekim merkezine gelmek icap edecektir.

Hiçbir sağlığı riske atacak bir durum meydana getirmez ve yan etkisi de yoktur.

Sadece saçın ekilmesi anında yapılan bölgesel anestezi iğnelerinin ağrısı hissedilir. Sonrasında da hekimin vereceği ağrı kesiciler ile bir ağrı duyulmaz.

Kadınların saç ekimleri de yapılabilmektedir. Kadınlarda saç dökülmeleri ve dökülme sonrası yeniden toparlamaları farklı olduğundan iyice tetkik edilmelidir.

Operasyondan evvel şapka kullanılmamalıdır. Mümkün mertebe bir ay öncesinden şapka terk edilmelidir. Operasyon sonrası da özellikle ilk altı ay uzak durulmalıdır. Sonrası için de hekime danışılmalıdır.

Tüm sorularınızı ve detaylarını Terapi Hair markasının 0545 355 42 42 numaralı telefonundan öğrenebilir. Ve size saç ekimi operasyonunu en iyi şekilde sunan Terapi Hair markasının adresine www.kayseriterapihair.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Back To Top